شعار سال 1403 : جهش تولید با مشارکت مردم

تاریخ انتشار : 21/10/23

اشتـــراک گـــذاری مطلب

توافقنامه ساخت کارخانه تولید آلومینا از نفلین سینیت با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید.


نویسنده : writer

تاریخ انتشار : 21/10/19

در سفر رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی صورت گرفت؛

توافقنامه ساخت کارخانه تولید آلومینا از نفلین سینیت با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید. این توافقنامه دربرگیرنده “ساخت کارخانه پودر آلومینا و همچنین تولید محصولات جانبی دارای ارزش افزوده بالاست.

به گزارش روابط عمومی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، این توافقنامه در سفر رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی و با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت، بین سازمان ایمیدرو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در شهرستان سراب به امضا رسید.

فاز نخست تولید پودر آلومینا و مواد ارزش افزوده بالا از ماده معدنی نفلین سینیت، با ظرفیت تولید سالانه 70هزار تن اجرا می شود.

مجموع سرمایه گذاری (ارزی) این پروژه نیز که مستقیم از سوی ایمیدرو انجام می شود، معادل 137 میلیون یورو خواهد بود.

همچنین بهره گیری از قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور نیز از ویژگی های بارز این توافقنامه به شمار می آید. طبق توافق صورت گرفته بین دو طرف، مقرر شده در ماه آینده نیز قرارداد اجرایی طرح نیز به امضا برسد.

طرح تولید آلومینا از نفلین سینت جزو پروژه های شاخص ایمیدرو است و در راستای سیاست های وزارت صنعت معدن و تجارت، در شهرستان سراب استان آذربایجان شرقی اجرایی می شود. پیش از این قرار بود این پروژه با همکاری شرکت های خارجی و حتی پیمانکاران داخلی، اجرایی شود اما مشکلات ناشی از دانش فنی، اعمال تحریم ها و تامین مالی سبب معطل ماندن آن شده است.

 

مواد اولیه تولید آلومینا از ماده معدنی نفلین سینیت از معدن رزگاه در این استان تامین خواهد شد که دارای 1.2 میلیارد تن ذخیره احتمالی است.

پودر آلومینا ماده اصلی تولید شمش آلومینیوم محسوب می شود و به سبب اینکه تحقق طرح های توسعه ای، این حوزه نیازمند تامین ماده اولیه است، اجرای پروژه آلومینای سراب نقش قابل توجهی در این صنعت دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برچسب ها :

برچسب‌ها: