شعار سال 1403 : جهش تولید با مشارکت مردم

تاریخ انتشار : 21/11/16

اشتـــراک گـــذاری مطلب

پروسه ترکیب سنگ آهک با سنگ نفلین سینیت


نویسنده : writer

تاریخ انتشار : 21/11/29

مختصری درباره کاربرد ونقش سنگ آهک در پروسه تولید آلومینا از نفلین سینیت ومحصولات جانبی

سنک آهک در سه مرحله از فرایند تولید آلومینا از نفلین سینیت دارای نقش مهم واثر گذاری میباشد.

1- مرحله سینتراسیون: سنگ آهک وسنگ نفلین با نسبت های معین که بتواند مدلهای قلیا وآهک را تامین نماید با هم مخلوط شده و وارد کوره می گردند . هدف از مخلوط کردن سنگ آهک وسنگ نفلین ، ایجاد یون دی سیلیکات کلسیم در کوره می باشد . پس از خروج مواد سینتره از کوره وسرد شدن آن در خنک کننده ها ،مواد سینتره وارد واحد لیچینگ شده وپس از لیج شدن مواد ورودی یون دی سیلیکات کلسیم بصورت گل قرمز رنگ (گل بلیت) بدلیل وزن مخصوص بالا در تیکنرها رسوب کرده وپس از تخلیه به سد گل بلیت انتقال می یابد.
2- مرحله سیلیس زدایی عمیق : لیکور سرریز تیکنرها حاوی آلومیناتهای سدیم وپتاسیم می باشد که پس از یک مرحله سیلیس زدایی توسط اتوکلاوها در صورت نیاز به واحد سیلیس زدایی عمیق ارسال می شود که در این مرحله بااستفاده از شیر آهک تولید شده از سنگ آهک مرغوب (%cao بالاو %sio2 پایین) سیلیس زدایی به نحو چشمگیری صورت گرفته ومحصول تولیدی دارای درجه خلوص بالا می باشد .
3- مرحله تولید سیمان از گل بلیت : گل بلیت خروجی از واحد لیچینگ ، پس از آب گیری ، به نسبتهای معین با سنگ آهک و بوکسیت وسنگ آهن مخلوط شده وارد کوره های تولید سیمان می شوند . خروجی کوره ها همان کلنیکر می باشد که پس از افزودن مقدار کمی سنگ گج و گل بلیت ، وارد آسیاب ها شده وسیمان مورد نظر تولید می شود .
در مرحله 1و2 هر چقدر میزان sio2 در سنگ آهک کمتر باشد مقدار بار ورودی به کارخانه کاهش یافته واین امر باعث کاهش هزینه های سرمایه گذاری وغیره خواهد شد .
در مرحله 3 برای تولید سیمان حساسیت زیادی به کیفبت بالای سنگ آهک نیست چرا که سنگ آهکهای با میزان sio2 بالا ، تا مرز 5/3 درصد نیز می توانند به عنوان خوراک موردنیاز ، استفاده شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *