شعار سال 1403 : جهش تولید با مشارکت مردم

تاریخ انتشار : 21/11/16

اشتـــراک گـــذاری مطلب

قرارداد اجرای پروژه طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت ابلاغ شد.


نویسنده : writer

تاریخ انتشار : 21/10/23

قرداد اجرای طرح عظیم تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ابلاغ گردید.

به گزارش روابط عمومی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، در تاریخ 28 تیرماه سال 1400 و در آستانه عید سعید قربان، قرارداد اجرایی فاز اول تولید پودر آلومینا از نفلین سینیت با ظرفیت 70 هزار تن در سال، توسط مجری این طرح و بر مبنای اختیارات موضوع مفاد ماده های: 52، 53 و 76 قانون محاسبات عمومی، ابلاغ گردید.

بنابراین گزارش، ابلاغ قرارداد فوق بر مبنای مبادله موافقت نامه ای انجام گرفته در آذرماه سال 1398 صورت می پذیرد.

این موافقت نامه در سفر رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی در آذرماه سال 1398 و با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت، بین سازمان ایمیدرو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در شهرستان سراب و در محل سایت کارخانه، امضا و مبادله گردیده بود.

بر همین اساس و با پیگیری های جدی نماینده مردم شهرستان سراب در مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد طرح، موافقت نامه فوق در تاریخ 25/03/1400 منجر به قرارداد گردیده و با حضور وزیر صمت و معاونان وزارتخانه، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی و مجری طرح، امضا و مبادله گردید.

با امضا این قراداد و تعهد تامین اعتبار مربوطه و وصول ضمانت نامه های قرارگاه و تایید آن توسط ذیحساب طرح های تملک دارایی سازمان ایمیدرو، سرانجام در تاریخ 28/04/1400 قرارداد مربوطه به قرارگاه خاتم الانبیاء ابلاغ گردید.

طبق این قرارداد که ارزش فاز نخست آن ۱۳۷ میلیون یورو است، در مدت ۴ سال اجرا و ساخته خواهد شد. وتاثیر قابل ملاحظه ای در خروج ارز از کشور خواهد داشت.

این گزارش می افزاید: تولید فعلی آلومینا در کشور سالانه به ۲۵۰ هزار تن می رسد از این رو ضروری است که زمینه افزایش تولید این ماده فراهم آید.

در حال حاضر کشورمان سالانه به ۱.۵ میلیون تن پودر آلومینا نیاز دارد که بخش عمده ای از آن از طریق واردات تامین می شود. و پیش بینی شده در صورت امکان، تولید آلومینا از نفلین در فازهای توسعه به ۲۰۰ هزار تن در سال افزایش یابد.

گفتنی است که تولید آلومینا از نفلین سینیت، علاوه بر کاهش وابستگی به واردات، با احتساب محصولات جانبی ارزش افزوده بالایی را ایجاد می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برچسب ها :