شعار سال 1403 : جهش تولید با مشارکت مردم

تاریخ انتشار : 21/10/23

اشتـــراک گـــذاری مطلب

سنگ نفلین یا بوکسیت؟


نویسنده : writer

تاریخ انتشار : 21/12/01

سنگ نفلین یا به اصطلاح معدنی کانسار نفلین جزو سنگهای آذرین حدواسط می باشد که نزدیک به 20 درصد این سنگ را اکسید آلومینیوم تشکیل میدهد. از محاسن مهم و بارز این سنگ وجود ذخایر عظیم( چند میلیارد تنی) آنهم انحصاراً فقط در شهرستان سراب می باشد.

از مزایای این کانسار نسبت به سنگ بوکسیت، کاربرد های این سنگ می باشد که از کنسانتره آن در صنایع کاشی و سرامیک و شیشه استفاده می شود. در فرآیند تولید هیدروکسید آلومینا از نفلین هیچگونه باطله یا پسماندی درکارخانه تولید نمی شود چرا که گل بلیت موجود، ماده اولیه مورد نیاز برای تهیه خوراک سیمان کاربرد دارد و هزینه تولید سیمان از گل بلیت به مراتب پایین تراز از روشهای موسوم و موجود فعلی تولید سیمان در کارخانجات مربوطه می باشد. صنعت تولید هیدروکسید آلومینا از نفلین سینیت در در مقایسه با بوکسیت ،جزو صنایع پاک و دوستدار محیط زیست محسوب می شود از کانسار نفلین سینیت علاوه بر تولید هیدروکسید آلومینا نمکهای صنعتی نیز تولید می شود که ارزش اقتصادی فراوانی دارند.
از هیدروکسید آلومینا می توان بوهمایت و انواع کاتالیستهای مورد نیاز صنایع فولاد غیره را تولید نمود که این محصولات ارزش افزوده قابل چشمگیری دارند که این امر باعث ایجاد اشتغال و شکوفایی اقتصادی کشورمان خواهد شد.
احداث واحد فرآوری تولید آلومینا از سنگ نفلین سینیت در شهرستان سراب علاوه بر قطع وابستگی به واردات پودر آلومینا از خارج ، باعث تحول اقتصادی و اجتماعی در شهرستان سراب خواهد شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *