سبد خرید خالي مي باشد
041-33290205-7 | 041-43251508-9 | info@apnp.gov.ir

شنبه, 12 مرداد 1398 ساعت 14:47

توجه ویژه به طرح نفلین سینیت سراب

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

با حضور رئیس جمهور در تبریز، طرح نفلین سینیت سراب، مورد تاکید استاندار، وزیر صمت و رئیس جمهور قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت، روز پنجشنبه مورخ: 98/05/10 با حضور رئیس جمهور، طرح تولید آلومینا که پیش از این بعنوان طرح ملی از آن یاد می شد، مورد توجه و تاکید مقامات ارشد استانی و کشور قرار گرفته و برای اجرایی شدن هرچه سریعتر طرح مذکور، مورد اتفاق نظر قرار گرفت.
بنابراین گزارش، بنا بود به همت نماینده مجلس شورای اسلامی سراب، پیش نویس قرارداد اجرا، بهره برداری و واگذاری طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، در حاشیه جلسه شورای اداری استان ودر حضور رئیس جمهور، به امضای دو طرف برسد، اما بدلیل فشردگی بسیار بالای برنامه حضور رئیس جمهور در تبریز، مورد فوق از دستور کار خارج و طبق قول وزیر صمت، به هفته ی آتی موکول گردید.
در ابتدای برنامه، استاندار آذربایجان شرقی به اهمیت طرح تولید آلومینا از نفلین‌سینیت سراب اشاره کرد و افزود: این پروژه، یکی از پروژه‌های مهم و حیاتی استان بوده و پنج میلیارد تن ذخایر کشف شده دارد، در حالی که این مجموعه ظرفیت‌های بسیاری دارد اما آلومینای مورد نیاز صنایع دفاعی و خودروسازی از خارج کشور وارد می‌شود.
در ادامه، وحدتی رئیس مجمع نمایندگان استان، تکمیل طرح های مس سونگون و آلومینای سراب از جمله مطالبات دیرینه مردم آذربایجان عنوان کرد و گفت: در صورت تکمیل این طرح ها برای حدود ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می شود.
سپس وزیر صنعت، معدن و تجارت به نتیجه رسیدن پروژه نفلین سینیت را از آرزوهای مردم آذربایجان‌شرقی اعلام کرد و گفت: امروز ذخایر ۳ میلیارد تنی شناخته شده آلومینا در سراب داریم و برنامه اول ما برای سرمایه‌گذاری جهت استخراج ۶۰۰ میلیون تنی آن آماده است.
وی، اشتغال زایی طرح فوق را ۵ هزار نفر اعلام و اضافه کرد: به نتیجه رسیدن این پروژه موجب قطع وابستگی کشور به آلومینا خواهد شد و محصولات جانبی آن نیز اشتغال زا خواهد بود. وی گفت: در پروژه ذوب نفلین سینیت، سیستم خشک اجرایی شده است تا مصرف آب به حداقل برسد.
در پایان برنامه نیز، حجه الاسلام روحانی، رئیس جمهوری کشور در خصوص اجرایی شدن طرح فوق، به وزیر صمت، دستور داد تا توجه ویژه ای برای تعیین تکلیف و فعالسازی طرح فوق شود.

خواندن 979 دفعه