سبد خرید خالي مي باشد
041-33290205-7 | 041-43251508-9 | info@apnp.gov.ir

چهارشنبه, 10 بهمن 1397 ساعت 16:17

خداداد غریب پور: امروز توسعه صنعت آلومینیوم به ویژه تامین مواد اولیه این صنعت، برای کشور اهمیت استراتژیک دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: امروز توسعه صنعت آلومینیوم به ویژه تامین مواد اولیه این صنعت، برای کشور اهمیت استراتژیک دارد.
به گزارش روابط عمومی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب ، خداداد غریب پور در مراسم افتتاح پست ۲۳۰.۶۳ کیلوولتی برق سراب که با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی انجام شد، اظهار داشت: بخش معدن در کنار نفت، پتانسیل بالایی برای رشد اشتغال و درآمدزایی دارد.
وی افزود: معادن کشورمان در بخش هایی واقع شده اند که اغلب در مناطق کم برخوردارند. به گفته وی، اکنون اشتغال بخش معدن و صنایع معدنی ایران، ۷۰۰ هزار نفر است.
ربیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان طی سال های ۱۳۸۱ (آغاز فعالیت ایمیدرو) تا آبان سال جاری ۱۳۹۷، ۱۱۱ طرح راه اندازی کرده است، تصریح کرد: ارزش این طرح ها، ۱۴.۴ میلیارد دلار است. این تعداد طرح، ۴۵هزار شغل مستقیم و ۱۰۰هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون ۴ میلیارد دلار صادرات معدن و صنایع معدنی داشته ایم.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت اظهار داشت: کشورمان در صنعت فولاد در بخش کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی بیش از ۹۰ درصد از دانش را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: در نظر داریم تولید آلومینیوم را از ۳۸۰ هزار تن به ۱.۵ میلیون تن برسانیم در حالی که نیاز امروز ما بیش از ۶۰۰ هزار تن آلومینا است.
وی همچنین به برنامه تامین ماده اولیه تولید آلومینیوم از خارج کشور اشاره کرد و گفت: در گینه، معدن بوکسیت در اختیار داریم به طوری که می توان بخشی از نیاز داخلی به بوکسیت را از آن مهدن تامین کرد.
به گفته غریب پور، با کمک و همراهی مجلس، ۲هزار میلیارد تومان از مطالبات ایدرو و ایمیدرو تهاتر شده است.
وی افزود: سرمایه گذاری های انجام شده در منطقه سنگان با مشارکت بخش خصوصی انجام شده و اکنون درصدد جذب سرمایه بخش خصوصی در حوزه زیرساخت ها به ویژه ناحیه سنگان هستیم.
سرمایه گذاری ۵۰ درصدی ایمیدرو در پست برق
ربیس هیات عامل ایمیدرو ضمن تشکر از پیگیرهای نمایندگان مجلس و نیز مسوولان استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: ایمیدرو در طرح پست برق سراب، ۵۰ درصد سرمایه گذاری کرده است.
وی یادآور شد: ایمیدرو پیشتر در پایلوت آذرشهر، تولید آزمایشی الومینا از نفلین سینیت را انجام داده است.
غریب پور اذعان داشت: با عملی شدن طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت، ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب و بیش از ۷۰۰ شغل ایجاد می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشور کاهش وابستگی در مواد اولیه آلومینیوم را پیگیری می کند.
توجیه اقتصادی اجرای طرح نفلین سینیت

توجیه اقتصادی اجرای طرح نفلین سینیت
داوودی، نماینده مردم سراب در مجلس در مراسم افتتاح پست ۲۳۰.۶۳ کیلوولتی سراب گفت: با توجه به پیگیری های مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی، مورد تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی نیز قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب در آمریکا، روسیه، کانادا، چین و هند توجیه اقتصادی دارد پس در ایران هم همین شرایط برقرار است.
داوودی گفت: پروژه پست ۲۳۰.۶۳ کیلوولتی با اهداف (تامین برق مورد نیاز آلومینا از نفلین سینیت، تقویت شبکه فوق توزیع برق منطقه سراب، مهربان و هریس، رفع افت ولتاژ پست ها و نیز ایجاد زیرساخت به منظور پاسخگویی به متقاضیان جدید صنعتی و کشاورزی منطقه) اجرا شده که نیمی از سرمایه گذاری از سوی ایمیدرو و مابقی توسط شرکت برق منطقه ای آذربایجان انجام شده است.
ظرفیت سازی ۲ برابری برق در سراب

 

مدیر عامل شرکت توانیر گفت: در حالی که تعداد مشترکان برق از سال ۵۷ تاکنون ۱۰.۴ برابر شده اما ظرفیت تولید برق طی این مدت، ۱۱.۴ برابر شده است.
محمدحسن متولی زاده تصریح کرد: ورود سالانه ۸۵۰ هزار کولر گازی به کشور سبب رشد ۲ هزار مگاواتی برق می شود.
وی با اشاره به جایگاه پست برق سراب اظهار داشت: ۲ برابر ظرفیت مورد نیاز منطقه، برای تولید برق ظرفیت سازی شده است.
مدیر عامل توانیر افزود: اقداماتی که طی ۶ سال گذشته انجام داده ایم، کاهش تلفات برق را به دنبال داشته است.
وی همچنین اظهار داشت: ۱۷۰۰ میلیارد از درآمدهای برق به منابع صندوق توسعه ملی واریز شده است.
وی گفت: باید شرایط توسعه بازار برق و قراردادهای دوجانبه فراهم آید.
امضای توافقنامه اجرای طرح آلومینا از نفلین

در پایان این برنامه و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و نیز رئیس هیات عامل ایمیدرو، استاندار آذربایجان شرقی و نماینده مردم سراب در مجلس، توافقنامه اجرای طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت، بین ایمیدرو، ایدرو و شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران مبادله شد که بر اساس آن، قرار است طی ۴ ماه دانش فنی و فاینانس این طرح آماده شود.

خواندن 529 دفعه