سبد خرید خالي مي باشد
041-33290205-7 | 041-43251508-9 | info@apnp.gov.ir

سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 17:10

فرایند تولید آلومینا از نفلین سینیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرایند تولید آلومینا از نفلین سینیت بر پایه سینترینگ کانسنگ نفلین سینیت همراه با سنگ آهک در کوره های دوار انجام می گیرد. کانسنگ نفلین سینیت وسنگ آهک پس از سنگ شکنی همراه با محلول کربنات ودوغاب گل سفید برگشتی وارد آسیاب تر شده وتا ابعاد نهايي موردنظرخرد می شود. برای بدست آوردن محصول بهینه خوراک بایستی پس از تصحيح نسبتهای مولي وارد کوره سینترینگ شده و بلافاصله پس از تشکیل فازهای مورد نظر سرد شود. سینتر حاصل پس از خنك شدن با استفاده از محلول قلیایی برگشتی، لیچ می شود.

 

گل حاصل بصورت جریان متقابل شسته شده وبصورت دوغاب به کارخانه سیمان ارسال می شود ومحلول حاوی آلومینای حاصل از لیچینگ وارد دومرحله سیلیس زدایی می شود. سیلیس زدایی محلولهای آلومینات شامل دومرحله بوده که در مرحله اول سیلیس زدایی با استفاده از اتوکلاو انجام شده وگل سفید مرحله اول حاصل می گردد. این گل از محلول جدا شده وسپس با افزودن آهک فعال به محلول باقیمانده وارد مرحله سیلیس زدایی عمیق می شود. گل سفید مرحله دوم پس ازبازیابی آلومینای موجود درآن با استفاده از محلول کربنات سدیم وپتاسیم به همراه گل سفید مرحله اول سیلیس زدایی برای تهیه خوراک سینترینگ ارسال می شود.

محلول سيليس زدايي شده، جهت استحصال جوانه به خط کربونيزاسيون ارسال مي شود. درفرآيند کربنيزاسيون، از گازهاي(تميز شده) خروجي از دودكش كوره هاي سينترينگ يا پخت سنگ آهك که حاوي دي اکسيد کربن مي باشد، استفاده مي شود. محلول کربناته كه در اين مرحله بدست مي آيد بخشي براي توليد كربناتها و بخشي براي تصحيح خوراك سينترينگ استفاده مي شود.

براي تهيه محلول قلیایی كه در ليچينگ استفاده مي شود و همچنين هيدرات آلومینيوم نهائي، بخشي از محلول پس از سيليس زدايي اوليه، به مرحله ترسيب ارسال مي شود.در اين مرحله جوانه(هيدروكسيدآلومينيوم) توليد شده درمرحله كربونيزاسيون درمرحله ترسيب نهائي رشد نموده و هيدروكسيد آلومينيوم توليدي جدا شده سپس آبگيري و شسته مي شود. نهایتا هيدرات توليدي براي توليد اکسيد آلومينيوم كلسينه مي شود.  

محلول كربناته توليدي در خط توليد آلومينا، در تبخير کننده ها تغليظ مي شود. سپس نمك دوگانه برگشتی  در اين محلول حل شده و به دنبال آن تبخير ادامه یافته و كربنات سديم، جدا مي شود.

محلول باقيمانده از مرحله استحصال کربنات سدیم، با محلول باقيمانده از ترسيب مرحله دوم پتاس، مخلوط وسپس تبخيرشده و تغليظ مي شود تا نمك دوگانه رسوب نمايد. نمك دو گانه به ابتداي پروسه براي ترکيب با محلول كربناته غليظ شده، فرستاده مي شود. محلول باقيمانده از ترسيب نمك دو گانه، سرد مي شود تا پتاس مرحله اول رسوب نمايد. محلول باقي مانده از مرحله اول توليد پتاس تغليظ شده و پتاس مرحله دوم بدست می آید. درنهایت همه محصولات کارخانه شامل آلومینا، کربنات پتاسیم وسدیم بسته بندی شده وبه فروش می رسد.

 

تهیه کننده: مهندس حراف

خواندن 1910 دفعه