سبد خرید خالي مي باشد
041-33290205-7 | 041-43251508-9 | info@apnp.gov.ir

شنبه, 03 شهریور 1397 ساعت 10:42

بازدید معاون طرح های توسعه معادن ایمیدرو از طرح تولید آلومینای سراب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بازدید دکتر سعد محمدی از سایت تولید آلومینای سراب

روز یکشنبه مورخ 28/05/97 سایت تولید آلومینای سراب، میزبان معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی سازمان ایمیدرو بود.

به گزارش روابط عمومی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، در ابتدای این سفر دوروزه دکتر سعد محمدی و هیئت همراه طی بازدید از معادن و ذخایر عظیم ارشتناب و رزگاه که تامین کننده دو ماده مهم تولید آلومیناست، از نزدیک با این ثروت عظیم ملی آشنا شدند. در این بازدید مهندس جلیل زاده، مجری طرح توضیحاتی فنی از ذخایر موجود سنگ نفلین سینیت و سنگ آهک ارائه داد.

پس از بازدید یک ساعته از معادن، با حضور در سایت تولید آلومینا، طی حضور در محل پروژه های مخزن 30000 متر مکعبی آب که تامین کننده آب کارخانه و پست برق که کار تامین برق کارخانه اصلی را بر عهده دارد. شاهد پیشرفت 97 درصدی امور زیربنایی طرح برای تولید آلومینا از نفلین سینیت با ظرفیت 200 هزار تن در سال شد.

با اتمام بازدید و شروع جلسه ی کارشناسی و فنی، که با حضور دکتر داوودی - نماینده مردم شریف سراب در مجلس، برگزار شد. در ابتدای جلسه مهندس جلیل زاده، ضمن خیر مقدم گویی گزارشی از روند پیشرفت پروژه، از مشکلات و موانع موجود و همچنین مذاکرات صورت گرفته با فاینانسورها و نتایج آن گفت و افزود: همه امور زیربنایی طرح، برای شروع کارخانه اصلی مهیاست و در صورت نتیجه بخش شدن مذاکرات فاینانسورها که البته با حضور جدی سازمان موثر خواهد بود، ما به لطف خدا پس از چند دهه صبر و انتظار مردم شریف و صبور سراب، شاهد به ثمر نشتن این طرح خواهیم شد.

در ادامه جلسه، دکتر داوودی نماینده مردم سراب در مجلس، پس از خیر مقدم در خصوص مزیت های غیرقابل مقایسه ی نفلین سینیت و بوکسیت گفت و خاطر نشان ساخت: با توجه به نیاز عظیم کشور به پودر آلومینا و مساله تحریم ها و قرار گرفتن آلومینا نیز در لیست تحریم های اخیر، ضرورت توجه بیش از پیش به تولید آلومینا و به حداقل رساندن نیاز کشور به این محصول استراتژیک را می طلبد.

داوودی گفت: مردم شهرستان سراب، سالهاست با نهایت صبر و سعه صدر، منتظر به بار نشستن وعده های اشتغال 2000 نفری مستقیم و 10 هزار نفری غیر مستقیم هستند. وی افزود: نظر به خواسته برحق مردم شریف سراب، اینجانب طی انعکاس خواسته ایشان بصورت مکتوب، امضای بیش از 209 نماینده مجلس شورای اسلامی را برای عملی کردن این پروژه بزرگ، اخذ کردم تا بر همین اساس پروژه بزرگ تولید آلومینا از نفلین سینیت، با تائید و تاکید نمایندگان خدوم ملت ایران، دوباره احیا و اجرا گردد.

در ادامه جلسه، دکتر سعد محمدی ضمن اظهار خرسندی از حضور در پروژه نفلین سینیت، اذعان داشت: حقیقتا در خصوص پیشرفت پروژه های زیر بنایی، تصاویری که از نزدیک دیدیم و لمس کردیم، غیر قابل باور بوده، و شایسته است از همکاران مربوطه در این خصوص تقدیر و تجلیل نماییم. وی گفت: پروژه پست برق بعنوان یکی از بزرگترین لازمه زیر بنایی این طرح، در بهترین شرایط و کوتاهترین زمان وهمچنین از باب هزینه در نهایت صرفه جویی، صورت گرفته و از این باب جای بسی خوشحالیست.

سعد محمدی با تاکید بر روند تامین آب کارخانه اصلی هم مربوط به خط انتقال و هم اتمام کارهای باقیمانده اندک مخزن، خاطر نشان ساخت: بنده با مطالعه میدانی امروز از وضعیت معادن، امور زیربنایی مربوط به آب و برق و گاز و شرایط مساعد برای ادامه فعالیت طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت، با مبنا قرار دادن شرافت حرفه ای کاری، در صدد خواهیم بود تا نهایت حسن ظن برای تداوم این حرکت رو به جلو و همچنین کمک به این پروژه، اقدامات اساسی جدی تری را در راستای خروج از حالت رکود طرح انجام دهیم.

معاون طرحهای توسعه سازمان ایمیدرو در ادامه به پیگیری مجدانه مذاکرات با فاینانسور توسط مجری طرح، تاکید کرده و افزود: در این خصوص نهایت همکاری و همیاری لازم از طرف سازمان، بویژه از حوزه این معاونت، در خصوص جذب سرمایه گذار، خواهد شد.

شایان ذکر است در پایان صحبت های سعد محمدی، مدیران و کارشناسان طرح، هرکدام به ارائه نقطه نظراتی در خصوص نقاط قوت و موانع پیشرفت طرح، مواردی را مطرح کردند.

خواندن 576 دفعه